Listopad 2018

Nenalezená - recenze

19. listopadu 2018 v 22:44 | Infinity |  Knihy a mé recenze
Když jsem získaka spolupráci s nakladatelstvím Domino, měla jsem neuvěřitelnou radost a už jsem začala přemýšlet, jakou z jejich novinek bych si asi tak mohla vybrat. Moje oko padlo na thriller Nenalezená, který mě lákal už dlouho a byl pro mě velice očekávaným debutem tohoto roku. Měla jsem pocit, že mě tato kniha dostane už po přečtení anotace a nemýlila jsem se.

Anotace: Kdybych ji požádal o ruku jen chvíli dřív, nikdy by se to nestalo. Nikdo by nás nenapadl. Já bych neskončil v nemocnici a ona by navždy nezmizela z mého života.

Deset let po zmizení své snoubenky je Damian Werner přesvědčen, že už ji nikdy neuvidí. Jednoho dne však nečekaně narazí na stopu ztracené dívky. Kdosi vložil její fotografii na sociální síť Spotted.
Werner se zpočátku domnívá, že se jedná jen o náhodnou podobnost, ale pak neznámý člověk nahrává další fotku. Fotku, kterou udělal Werner sám jen pár dnů před snoubenčiným zmizením - a kterou od té doby nikomu neukázal.
Kdo teď dívku prostřednictvím internetu hledá? A je to opravdu ona?"

Damian znal svou dívku od dětství, trávili spolu každý den. Při hledání odpovědí na své otázky však zjišťuje, že o ní nevěděl všechno...

Nenalezená je první polský psychologický thriller, který dosahuje úrovně světových bestsellerů.


Recenze: Hlavní hrdina Damian Werner jednoho večera ztratí svou milovanou snoubenku za strašných okolností a v tu chvíli úplně přestane žít. Deset let se jen potlouká od ničeho k ničemu, až do té doby, než se roztočí kolotoč událostí, které Damian ani ve snu neočekával. Na internetu se po nekonečné době čekání objeví fotka jeho pohřešované snoubenky Ewy. Protože policie není úplně na jeho straně, rozhodne se pověřit soukromou detektivní agenturu, aby mu s hledáním Evy pomohla. V tu chvíli ale začíná Damianův útěk před nepřáteli a v tom mu pomáhá Kasandra Reimannová, která zastupuje detektivní agenturu, jejíž majitelem je Kasandřín manžel. Postava Kasandry a jejího manžela otevírá téma domácího násilí. Kasandra komunikací s Damienem utíká od reality, která ji sužuje a trápí. Pasáže popisující domácí násilí jsou opravdu síla. Mnohdy jsem měla problém vůbec číst dál, jak moc drastické to bylo.

Otázkou však zůstává, jak se celá situace ohledně pohřešované Ewy vyřeší. Jak Damian zvládne pomocí indicií rozluštit záhadu kolem tohoto zmizení. Kde se Ewa skrývá a proč o sobě dala vědět pomocí fotky na internetu až po deseti letech? Jsou všechna vodítka správná a může vůbec Damian ještě někomu věřit?

Již od prvních stránek jsem byla díky výjimečnému stylu psaní autora ihned vtažená do děje a otáčela jsem stránku za stránkou. Příběh byl napínavý a místy jsem opravdu nevěděla, co čekat. O to víc jsem byla zvědavá, jak děj bude postupovat dál. Polský spisovatel Remigiusz Mróz je mistrem v pasážích plných akce a zvratů. Nad knihou jsem často přemýšlela a dokonce se mi o možném konci i zdálo. Tak já osobně poznám strhující thriller, který mi ani nedá pořádně spát. Co ovšem Nenalezené musím vytknout je to, že závěr nebyl úplně tak podle mých představ, byl moc uspěchaný a na můj vkus trochu pokazil celkový dojem, který jsem z thrilleru měla. Nedostala jsem odpovědi úplně na všechny otázky, na které jsem potřebovala a některá vysvětlení mi prostě nestačila k tomu, abych si řekla, že by to mohlo být reálné. Jednu část konce jsem uhodla už v půlce knihy, ale ta část druhá by mě ani nenapadla. To mě autor opravdu překvapil a ne úplně mile.

Konečné hodnocení: Knihu Nenalezená velice doporučuji. Určitě stojí za přečtení. Získává ode mě 3,5 hvězdičky z 5. Nedávám plný počet hvězdiček kvůli již zmiňovaném konci a spoustě nedořešeným věcem. Jinak se na další knihy od autora moc těším a doufám, že jich u nás vyjde ještě hodně.


Autor: Remigiusz Mróz
Překlad: Petr Vidlák
Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2018
Počet stran: 328
ISBN: 978-80-7498-290-3


Za poskytnutí recenzního výtisku a příležitost spolupracovat s tak úžasným nakladatelstvím z celého srdce děkuji nakladatelství Domino!

Normálně jiní - recenze

5. listopadu 2018 v 14:54 | Infinity |  Knihy a mé recenze
V poslední době jsem si zvykla číst vybranou současnou literaturu, která podle mě bude mít na můj čtenářský zážitek velký dopad a na kterou jen tak nezapomennu. Z nějaké části do této kategorie spadá i román Normálně jiní. Je tu však jedno ALE. Tuto knihu můžeme z velké z části zařadit do Young Adult žánru, který mi je už nějakou dobu vzdálený. Tam podle mě byl největší problém, aspoň pro mě. Titulek slibuje podobnost s knihami Hvězdy nám nepřály a Než jsem tě poznala a to mi přijde naprosto na místě, milovníci těchto knih si uričtě přijdou na své. Já tyto knihy mám taky ráda a často se k nim v mysli ráda vracím, k Normálně jiným se jistě budu taky vracet. Byly tu však věci, které mi vadily a které jsem já osobně nedokázala při četbě ocenit. Ale abych nepředbíhala, vezmu to pěkně od začátku.

Anotace: Pokud ti nezlomí srdce, není to láska…

​Žádná rodina není ideální. Každá má svoje problémy. Devatenáctiletá Maddy dělí svůj život mezi práci ve fotolabu a péči o svou mladší autistickou sestru B, která vyžaduje celodenní péči. Stará se o ni společně s matkou a je smířená s tím, že už to tak bude napořád. Nemá čas na kamarády, na kluky, na věci, co ostatní v jejím věku běžně dělají. To poslední, na co myslí, je láska. Jenže jí to nevadí. Rodina je přece nejdůležitější... S tím by ovšem nesouhlasil devatenáctiletý Albert. Jediné, o čem sní, je odjet z domu, od otce, který ho nikdy nepochválí. Albert je podle něj jen břídil a flákač, který nikdy nic nedokáže. Pryč od bratra, který si libuje v urážkách všeho a všech.

Jednoho dne se Maddy a Albert potkají a toto setkání jim změní pohled na vše. Albert začne poněkud odtažité, a přitom okouzlující Maddy nadbíhat. Čím více se sbližují, tím více si uvědomují, že na své problémy nejsou sami a že jeden druhému mohou dodat odvahu věci změnit. Albert poprvé v životě poznává, jak silné může být rodinné pouto. Zamilují se do sebe, ale kromě lásky je čeká ještě jedna těžká zkouška. Jak se s ní vyrovnají?

Novozélandská autorka Tammy Robinsonová se s vtipem a hlubokým porozuměním zamýšlí nad způsobem, jakým dokážeme plnit své sny, nad cenou, kterou jsme za to ochotni zaplatit, a nad sílou lásky, která nám umožňuje najít svou pravou rodinu.Recenze: Jak jste se již mohli dočíst v anotaci, příběh vypráví o devatenáctileté Maddie a Albertovi. Oba hlavní hrdiny postupně poznáváme skrz vyprávění v ich formě z obou pohledů. Na jedné straně máme Maddy, která pracuje ve fotolabu a svůj život má už dopředu nalinkovaný. Stará se o svou autistickou sestru, která ji potřebuje a raději si nedělá žádné ambice, straní se od přátel a nestojí o vztah. Jednoho dne však narazí na Alberta. Na úžasného kluka s velkými ambicemi a také těžkým životem. Jeho otec ho umí jen urážet a dává najevo, že mu od něj nebude nikdy nic dobré. Stejný je i jeho bratr, proto Albert chce co nejdříve z domova odejít a začít život někde úplně jinde. Když potká Maddy, ihned se zamiluje a všemožnými cestami se snaží získat její srdce a v tu chvíli zmar a lítost naše hlavní hrdiny opouští a konečně mají o co bojovat.