Srpen 2018

Sen letící želvy - něco o knize a setkání s autorkou

6. srpna 2018 v 10:57 | Infinity |  Knihy a mé recenze
Knižní novinka Sen letící želvy od Nory Eckhardtové by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti! Tato kniha měla být podle slov autorky původně thriller, ale jedná se spíš o psychologický příběh plný vnitřních monologů, zamyšlení o životě, která jsou opravdu zajímavá a nutí vás přehodnocovat vaše vlastní rozhodnutí. Je pozoruhodné, že se jedná o autorčinu prvotinu, protože s takovým talentem již ze začátku tvorby se jen tak nesetkáváme!

Musím také vyzdvihnout propracovanou psychologii postav, zejména Viktora Blahoše, který trpí chronickou nespavostí a nad vším moc přemýšlí. Především je zde skvěle popsaný vnitřní svět psychicky narušeného člověka, který realitu vnímá po svém. Na druhé straně je Elena, jeho přítelkyně, která všechno vidí optimisticky, ale také je velice sobecká a zahleděná sama do sebe, na což také dopaltí. Moc mě bavilo, jak tu byl popsaný vztah Eleny a Viktora, který vlastně stál už jen na vzájemném respektu. Navíc detektivní linka příběhu mi přišla upozaděna a samotná autorka si to moc dobře uvědomuje. Stejně vás ale celou dobu zajímá, kdo je tajuplný pan Z a kdo vlastně stojí za těmi vraždami.

Navíc v této knize naleznete spoustu odkazů k různým filmům, protože Nora Eckhardtová se několik let živila jako PR pražských kin jako je Aero nebo Bio Oko. Viktor se v tomto románu proto živí jako programový redaktor jednoho fiktivního kina Obzor a své práci je zcela oddaný. Také proto je jeho největším snem natočit film, na který se nikdy nezapomene.

Měla jsem tu možnost se s Norou Eckhardtovou setkat osobně a zjistila jsem díky ní spoustu informací o vzniku této knihy. Například, že ji zčala psát na mateřské a psaní vnímala jako formu odpočinku. Po dopsání Želv se ihned pustila do vymýšlení dalšího příběhu. Tentokrát se bude jednat o historický román/detektivku z roku 1850, ktrá bude propojená se současností. Také jsem se dozvěděla, že je Nora vášnivou čtenářkou a nejradši čte thrillery, ale největší literární potěšení má z klasiky - konkrétněji z knih Émila Zoly. Na otázku, jestli se v v některých postavách odráží kus jí samotné, mi Nora odpověděla, že samozřejmě velká část spisovatele a jeho osobních vjemů a zážitků, se zrcadlí v každé jeho knize a kdo to popírá, tak lže.Četli jste tuto knihu? Přečtete si ji?

Infinity