Únor 2016

Pamatuji si vás všechny - recenze

25. února 2016 v 19:14 | Infinity |  Knihy a mé recenze
V poslední době jsem četla samé romány. Teď jsem však neodolala kladným recenzím na thriller Pamatuji si vás všechny a musela jsem sama zjistit, jaká tato kniha vlastně je. Začátek byl sice trochu zdlouhavý, u zbytku této duchařiny jsem však byla příběhem zcela pohlcena a každou chvíli mi běhal mráz po zádech.

Anotace: Když se tři mladí lidé z Reykjavíku rozhodnou, že koupí dům v opuštěné obci v pustých západních fjordech, netuší, co všechno je tam čeká. Co bude odhaleno a co probuzeno.
Gardar, jeho žena Katrín a společná kamarádka Líf se chtějí pustit do renovace domu, ale brzy se začnou dít divné věci. Na podlaze se objevují mokré šlápoty, někdo trousí po pokojích mořské mušle, ozývají se podivné zvuky. Mobily se jim záhadně vybijí a loď pro ně má přijet až za několik dní. Jiná cesta z oněch mrazivých pustin nevede. Jsou tu úplně sami. Nebo ne...?
V malém městečku na druhé straně fjordu vyšetřuje policistka Dagný spolu se svým kamarádem, psychiatrem Freyrem, sérii nepřirozených úmrtí. Stopa vede do zaprášených archivů s policejními složkami z minulého století. Jak by ale tehdejší zločiny mohly souviset s nedávným záhadným zmizením Freyrova malého syna?
Záhady se vrší jedna na druhou a pomalu se začínají propojovat do řetězce děsivých událostí. Příšerná pravda musí být odhalena.

"Mrtví si někdy pamatují víc, než bychom si přáli.."


Jak stvořit dívku - recenze

17. února 2016 v 15:13 | Infinity |  Knihy a mé recenze
Miluju Caitlin Moran, proto jsem šťastná, že se na český trh dostala její další kniha Jak stvořit dívku! Měla jsem vysoká očekávání, která se naplnila a ještě byla převýšena. V této recenzi se dočkáte jen samých superlativ. Jestli máte smysl pro humor a máte rádi styl psaní Caitlin Moran, u kterého si tato autorka nebere servítky a o všem píše zcela otevřeně, pak je kniha Jak stvořit dívku přímo pro vás.

Anotace:
Co byste dělali, kdybyste během dospívání zjistili, že to, co vás rodiče naučili, prostě nestačí?
Píše se rok 1990. Čtrnáctiletá Johanna Morriganová si v televizním pořadu utrhla tak příšernou ostudu, že už nemá žádný důvod být dál Johannou. A tak si vymyslí identitu Dolly Wildeové - hubaté gotičky a sexuální průzkumnice se zálibou v alkoholu! Chce zachránit svou chudou bohémskou rodinu tím, že se stane spisovatelkou - podobně jako Jo v románu Malé ženy nebo sestry Brontëovy, ale bez toho umírání v mladém věku.
V sedmnácti se opíjí, kouří a zkouší všechny druhy sexu. Pracuje pro hudební magazín, kde ve svých recenzích o šesti stech a méně slovech pitvá hudební skupiny.
Ale co se stane, když si Johanna uvědomí, že její Dolly má jednu fatální chybu? Stačí krabice plná nahrávek, stěna plná plakátů a hlava plná paperbacků k tomu, aby se dala stvořit dívka?


Recenze: Kniha Jak stvořit dívku se mi dostala do rukou, když jsem akorát byla začtená do knihy Kafe @ cigárko od Marie Doležalové. Kafe a cigárko je vtipná kniha, ale Caitlin Moran ji svou knihou úplně převálcovala. Při čtení jsem se smíchy mohla potrhat od začátku do konce. Caitlin hned na začátku tvrdí, že se jedná zcela o smyšlený příběh Johanny Morriganové, která to nemá v životě vůbec snadné. Pokud jste ale četli její další knihy, víte, že je to od této autorka taková menší lež, protože jsem plná dojmů, že se nejedná o vymyšlený román, ale o životní příběh Caitlin, která jen pozměnila své jméno.

Návštěva Pardubic

11. února 2016 v 15:13 | Infinity |  Útržky z mého života
Protože teď mám po zkouškovém měsíc volno, moje cestovatelské srdce se rozhodlo, že se chce někam vydat. Tak jsme se s přítelem rozhodli, že se vydáme objevovat krásy Pardubic. Vyrazili jsme brzy ráno z Prahy - Hlavního nádraží. Jeli jsme LEO Expressem a to byla opravdu luxusní jízda. Miluju cestování vlakem, protože se mi tato příležitost naskytne jen několikrát za rok. Když jsme dorazili, neměli jsme vlastně žádný plán. Vydali jsme se tedy po směru cedulí, které nás navigovali do historického centra města. Byla jsem hrozně šťastná při objevování Pardubic, protože to je věc, která mě opravdu naplňuje. Zaujalo mě, že obyvatelé Pardubic snad více jezdí na kolech než chodí pěšky, na to v Praze opravdu nejsem zvyklá. Je to kouzelné. S foťákem na krku jsme si s Dominikem udělali zhruba tříhodinový výlet a já mám radost, že mám tolik fotografií a mohu se o ně s vámi podělit. Viděli jsme Městské opevnění se Zelenou bránou, Morový sloup, Městské divadlo, Kostel svatého Bartoloměje, Pivovar Pernštejn atd. Z Pardubic jsem odjížděla s úsměvem na tváři, plna zážitků a doufám, že co nejdřív budu objevovat nějaké další české město!
Všechny malé zázraky v mém životě

8. února 2016 v 0:32 | Infinity |  Útržky z mého života
Všimla jsem si, že v poslední době se tu objevovaly jen recenze na knihy a informace z mého života se poněkd vytratily. Nejsem za to ráda, proto to musím napravit. Čím dál tím víc si uvědomuju, jak mi chybí psaní, vyjadřování sebe samotné. Jen čtu a čtu díla, která někdo vytvořil, ale já sama jsem se psaní na nějaký čas vzdala. Bylo tu sposutu věcí, které se mi stavily do cesty. Zkouškové byla asi největší překážka, ale to trvalo necelé tři týdny, takže se za to nebudu schovávat a zbytečně se vymlouvat. Když něco milujete, stejně se k tomu jednou vrátíte. Nevím, jestli se zase vrátím k psaní povídek, ale postřehy ze života a úvahy určitě chci zase psát. Mám pocit, že když všechno přenesu na papír, tak se cítím o něco svobodnější. V tomto směru mi teď hodně otevřela oči kniha, kterou jsem právě dočetla: Všechny malé zázraky. Hlavní protagonistka Violet se na nějaký čas vzdala psaní, které ji naplňovalo, sice kvůli žitovní tragédii, což společné nemáme, ale když zase začala psát, byla plnější života.