Leden 2016

Druhá dcera - recenze

31. ledna 2016 v 23:16 | Infinity |  Knihy a mé recenze
Přináším vám další recenzi, tentorkát na knihu s názvem Druhá dcera od Lauren Willig. Tentokrát se nebude jednat o recenzi plnou superlativ, protože jsem na této knize shledala spoustu věcí, které se mi osobně nelíbily a kazily mi celý dojem z tohoto literárního díla.

Anotace: Rachel Woodley vyrůstala s rodiči, kteří se navzdory své chudobě snažili žít na úrovni. Nyní pracuje ve Francii jako vychovatelka. Jednoho dne dostává zprávu, že její matka zemřela, a svíraná žalem se vrací zpátky do rodného městečka v Anglii, aby mohla vyklidit chalupu, v které matka žila. Při úklidu najde na výstřižku z londýnského společenského časopisu fotografii svého otce, datovanou tři měsíce zpátky. Ale vždyť jí řekli, že její otec dávno zemřel!

Recenze: Příběh začíná tím, že Rachel Woodleyová je vychovatelkou ve Francii u jedné hraběcí rodiny. Dostává telegram, který oznamuje nemoc její matky, a tak se rozhodne vydat se do své rodné vesničky v Anglii, aby jí pomohla překonat těžký zdravotní stav. Nestihne však přijet včas a musí se smířit se smrtí své milované matky. Pod matčiným polštářem nachází výstřižek z novin, kde spatří svého otce, o kterém si myslela, že je mrtvý od jejích čtyř let. Rachel chce zjsitit, co to má všechno znamenat, a proto se vydává do Oxfordu za svým strýčkem Davidem, aby zjistila pravdu. U svého strýce se setkává se Simonem Montfortem, který Rachel pomůže, aby zjistila všechno o svém otci, který je ve skutečnosti hrabětem. Dochází k proměně chudé a prosté Rachel v zámožnou Veru Mertonovou. Rachel se postupně dozvídá o všech tajemstvích, která změní její život. Setká se Rachel se svým otcem? Objeví svou sestru, o které se dozvěděla až po nalezení útržku z novin? Kdo si získá její srdce?


Madame Picasso - recenze

26. ledna 2016 v 13:07 | Infinity |  Knihy a mé recenze
Jsem moc ráda, že se mi do rukou dostávají jen samé literární skvosty, mezi nimiž rozhodně nesmí chybět ani nádherný a poutavý román Madame Picasso. Pokud vás zajímá kus Picassova života, jeho umělecký vzestup a jeho největší obavy, tato kniha je rozhodně pro vás. Musíte mít také rádi příběhy o lásce, protože tohle rozhodně příběhem jedné velké lásky je!

Každý v životě narazí na tu osudovou lásku, na kterou poté už nikdy nezapomene. Světoznámý malíř Pablo Picasso ji našel v Evě Gouelové. Eva byla obyčejnou dívkou, která unikla od svých rodičů z Polska do centra francouzské metropole. Jejím snem bylo proniknout do uměleckého pařížského světa. Na úplném začátku své cesty se stává pomocnicí kostymérky ve známém Moulin Rouge, postupem času se ale díky své houževnatosti dostává na vyšší post, získává spoustu užitečných kontaktů a naučí se žít v tak mocném městě, jako je Paříž. Popisy tohoto nádherného města v nás vyvolávají pocit, jako bychom se procházely po jeho uličkách a nasávaly tehdejší kouzelnou atmosféru.


Jednoho dne Eva narazí na Pabla Picassa a teprve v tu chvíli se celý její život obrací vzhůru nohama. Oba dva se do sebe zamilují na první pohled. I když Pablo žije s Fernande Olivierovou dlouhá léta a všichni jeho významní přátelé, ji berou jako neodmyslitelnou součást jeho samotného, láska k Evě je tak velká, že se vztahu s Ferande vzdává. Eva to zpočátku nemá snadné, musí si jeho přátele, jako byla například Getrud Steinová nebo Apollinaire získat, ale díky její úžasné a vřelé povaze se jí to časem podaří. Eva totiž dokáže to, co nezvládla žádná jiná žena v jeho životě, dokáže Picassa zkrotit. Ukáže mu tu správnou životní cestu a stane se jeho vším.

Láska Pabla a Evy je tak silná, že dokáže překonat všechny nesnáze, které se jim během jejich vztahu staví do cesty. Mezi nimi je jak něžný cit, tak vášeň a porozumění. Celý tento příběh o lásce je prostoupen také uměním, které Pablo vytvářel a které v jeho životě znamenalo tolik.


Po přečtení tohoto životopisného románu vím, že si tento literární žánr naprosto získal mé srdce. Najednou jsem dostala chuť dozvědět se toho o Picassovi ještě víc, než ukrývá tato kniha. Celkově toto dílo hodnotím jako jedno z nejkrásnějších, které se mi kdy dostalo do rukou. Madame Picasso mi rozšířila obzory, zpříjemnila mi spoustu chvil a nakladatelsví Metafora opět nezklamalo. Přesvědčilo mě opět, že vydává jen skvostné literární kousky.

Hodnotím tuto knihu pěti hvězdičkami z pěti, protože je naprosto dokonalá a dotkne se vás. Zaručeně na ni nikdy nezapomenu! :-)

Mockrát bych chtěla poděkovat nakladatelsví Metafora za poskytnutí recenzního výtisku.