Srpen 2014

Přišla z moře - recenze

31. srpna 2014 v 23:22 | Infinity |  Knihy a mé recenze
Autor: Miloš Urban Přišla z moře
Rok vydání: 2014
Počet stran: 296
Žánr: detektivní román
Nakladatelství: Argo
Anotace: Jednoho dne se na pláži v jihoanglickém městečku objeví tajemná krásná dívka oděná jen v plavkách, která zjevně vyšla z moře. Je promrzlá, nikoho nepoznává, na nikoho nereaguje. Místní noviny v tom vidí senzační zprávu okurkové sezóny. Mladý novinářský elév z Prahy, který je v Anglii na stáži, má o dívce napsat reportáž. Když dorazí do policejní cely, zdá se, jako by ho dívka poznávala. Ukáže se však, že tato skutečnost může být životu nebezpečná. Inteligentní román jako odpověď současným krvavým krimi thrillerům.

Mé pocity z knihy

Přišla z moře je detektivní román českého autora Miloše Urbana. Musím uznat, že už delší domu jsem nečetla žádnou knihu od českého spisovatele, proto jsem byla nadšená, že jsem zvolila k četbě právě tento román. Jedná se o knihu plnou otázníků, nedořešených věcí z minulosti, kterým celou dobu jako čtenáři nedokážeme přijít na kloub. Protože jsem dlouho nečetla žádnou detektivku, bavilo mě tipovat si, jak všechno asi může být.

Hned na začátku jsem si oblíbila hlavního hrdinu Karla Vrbu, který je novinářským stážistou v Anglii. S radostí vzpomíná na Českou republiku a je hrdý na to, že je Čech. Nestojí o to, aby mu jeho přítelkyně Pauline říkala, že je takzvaně "Englishy". Postupem času si však neumí představit, že by Anglii opouštěl, protože do jeho života vstoupí tajemná Cora, která se na eastbournském pobřeží objeví jen ve žlutých plavkách a není schopna vypovědět, co se jí stalo a odkud přesně přichází. Protože si s ní anglická policie neví rady, zavřou ji do cely a snaží se z ní vypáčit nějaké informace. Jediný na koho ale reaguje je Karel Vrba, který o ní má napsat článek do téměř neznámých novin Eastbourne Standard. A v tu dobu se rozjíždí sled událostí, které Karlovi obrátí život vzhůru nohama. Karel zjišťuje, že Cora pochází ze zámožné rodiny, která má spoustu tajemství. Také zjišťuje, že má Cora přítele Hitche, který se s ní údajně vydal na loď a bouři, kterou Cora na moři ustála, on nejspíš nepřežil. Policie po něm pátrá a Karel se snaží zjisit, co nejvíc informací pro svůj novinářský sólokapr. Nemůže však Coru dostat z hlavy, zjišťuje jaký je její otec a matka. Naprosto případu "Cora" propadne.

Kniha je napsána opravdu čtivě. Byly chvíle, kdy jsem se od ní nemohla odtrhnout a musela jsem číst a číst, abych zjistila, kdo je ta záhadná Cora vlastně zač. To její nepředvídatelné chování ve mně vzbuzovalo napětí a já naprosto nevěděla, co na dalších stránkách naleznu a jak se děj bude dále posouvat. A jak já celou dobu fandila Karlovi! Smějící se
Co jsem ale vyloženě nemohla vystát bylo chování policejních příslušníků a Karlových spolupracovníků z redakce, mně přišli všichni do jednoho tak otravní a neschopní. Místy mě nudily delší popisy prostředí, konkrétně budov, ale jinak si nemohu na nic stěžovat. Kniha se mi opravdu moc líbila.

Závěr mě překvapil a já po dočtení jen seděla s otevřenou pusou, a v němém úžasu jsem tomu všemu nemohla uvěřit. Všechno do sebe zapadlo jako dokonalé puzzle. Kniha Přišla z moře patří mezi ty knihy, které si rozhodně přečtu víckrát než jen jednou.


Konečné hodnocení

U mých dřívějších recenzí jste určitě byli zvyklí na hodnocení počtem hvězdiček od 1 do 10, ale od té doby, co mám účet na Goodreads začnu knihy hodnotit hvězdami od 1 (nejnižší) do 5 (nejvyšší), a tato kniha si ode mě vysloužila hvězdy 4, protože přeci jen nějaké chybičky jsem tam našla a s něčím jsem nebyla spokojená. K 5 hvězdickám, tedy nejvyššímu hodnocení chybí opravdu jen málo. Tuto knihu rozhodně doporučuji všem! Dočkáte se v ní velké porce nápětí, nečekaných zvratů, a také akce. Usmívající se

Četli jste tuto knihu nebo se ji chystáte číst?


Infinity

3 roky blogu + nové knihy

30. srpna 2014 v 21:03 | Infinity
Můj blog už existuje přes 3 roky, mrzí mě, že jsem úplně zapomněla napsat článek o tak důležité událosi v mém blogovém světě. 18. června 2011 to všechno začalo. Jako každý blogger jsem přesně nevěděla o čem na začátku psát, ale postupně začaly vznikat nové a nové rubriky. Psala jsem o svém životě, různé úvahy, myšlenky, o všem co mě v mém životě obklopovala, ale teď jsem se našla v psaní o knihách. Rozhodla jsem se ale, že všechny články nebudou jen o knihách. Také se ale nechci vracet k článkům, které budou jen o zápiscích z mého života, o tom už mě ani nebaví psát. Chtěla bych se ale opět vrátit ke psaní povídek a úvah, a také jsem dlouho nenapsala žádný článek na téma týdne, což bych chtěla rozhodně změnit. Blogovat mě pořád baví, ale už to není to, co dřív. Byla jsem schopná psát články každý den, na blogování jsem byla vyloženě závislá. Teď už má blogová aktivita jde naprosto z kopce tím stylem, že za měsíc vydám maximálně 4 články a má návštěvnost, která dosahovala denně přes 100 návštěvníků o hodně klesla, a to se nemám čemu divit.

Ani mi to nevadí, protože mám každý den pořád plno věcí, které dělám a nestíhám se pořádně věnovat psaní článků na blog. Jen to, že za prázdniny už mám přečteno 15 knih mě moc těší, tolik mě to obohatilo. Jsem šťastná, protože je všechno tak, jak má být. A ještě k tomu všemu mám další měsíc volna před sebou, to je něco úžasného. Usmívající se

Minulý týden jsem si OPĚT koupila nové knihy, konkrétně dvě. Klasiku od Charlese Dickense - Davida Copperfielda, kterou jsem teď rozečetla a Roky pod psa od Markuse Zusaka. Na fotkách se také nachází kniha od českého autora Přišla z moře, která mi dělala společnost minulý týden, a která mě moc bavila. Je vypůjčená z knihovny a já přemýšlím, že bych si tento literární skvost od Miloše Urbana pořídila také domů, protože tuto knihu si rozhodně chci přečíst víckrát než jen jednou. :-)


Fotky jsou focené na chalupě, proto je kolem tolik zeleně. Smějící se

Jak dlouho už si vedete blog Vy? Četli jste některou z knih, které jsou v tomto článku?


Infinity

Blogger TAG

21. srpna 2014 v 1:06 | Infinity
Je pravdou, že jsou mi TAGy někdy protivné a sama se do nich moc nepouštím, ale tenhle mě zaujal a otázky pokládá samotný Vojta z Knižního kukátka, takže Challenge accepted!! Smějící se

Pravidla tohoto tagu jsou následující:
 • Napiš 10 věcí o sobě
 • Odpověz na 10 otázek
 • Nominuj 5 blogerů
 • Vymysli 10 otázek pro nominované
 • Informuj bloggery, že jsou nominováni
10 věcí o mně:

1) Z tohoto udělám jeden bod, i když bude obsahovat více mých vlastností najednou. Jsem upřímná, milá, přátelská, obětavá, líná, občas sebestředná a sobecká.
2) Nezvládla bych jediný den bez poslechu mých oblíbených písniček.
3) Miluju knihy. A jak jsem také zjistila, knihy sbližují a díky nim jsem se seznámila s úžasnými knižními bloggery na různých knižních srazech, což je pro mě dokonalá zkušenost.
4) Studuju vysokou školu a mám před sebou druhý ročník studia.
5) Nechápu lidi, kteří se dokážou někdy nudit. Je tolik věcí na světě, co se dá dělat. Nuda pro mě neexistuje.
6) Jsem nešikovná, opravdu nepatřím mezi praktické lidi.
7) V budoucnu bych se chtěla živit prací pro nějaké knižní nakladatelství. Překlad knih mě láká asi nejvíc.
8) Mým snem je navštívit Ameriku, Anglii, Nový Zéland. Miluju cestování.
9) Někdy bych si přála, abych neměla ráda jídlo, tak jak ho ráda mám. Smějící se
10) Moje znamení Beran přesně odpovídá tomu, jaká jsem.

10 otázek od Vojty:

 1. Poslední kniha, která ti vážně vyrazila dech?
 2. Tvůj oblíbený knižní žánr?
 3. Jakou hudbu posloucháš?
 4. Jaký film jsi viděla naposled?
 5. Kromě knih, jak jsi na tom s audioknihami a komiksy?
 6. Máš nějaký cíl, kolik knih přečteš za tento rok?
 7. Tvá vysněná spolupráce?
 8. Co máš naplánované na zbytek prázdnin?
 9. Existují nějaké knihy, které jsi nedočetla do konce?
 10. Kniha, na kterou nedáš dopustit.
Mé odpovědi:
 1. Tak tou bude nejspíš kniha Bílá jako sníh, rudá jako krev. Takhle úžasnou knihu jsem vážně dlouho nečetla. I když si vybírám kvalitní četbu a líbí se mi knihy, které čtu, tato kniha mě zasáhla a nikdy na ni nezapomenu.
 2. To budou nejspíš romány, ty já čtu vážně nejradši.
 3. To je těžká otázka. Nemám upřímně takové otázky vůbec ráda, jsou to takové ty dotazy, které člověk použije, když už se nemá na co pořádně zeptat, si myslím. Promiň Vojto, ale je to tak. Smějící se Já poslouchám všechno možné, nemám vyhraněný nějaký jeden konkrétní styl hudby, který bych poslouchala.
 4. Naposledy jsem viděla film Kouzlo přítomného okamžiku, který se mi sice líbil, ale měla jsem od něj mnohem větší očekávaní.
 5. Komiksy nečtu vůbec. Někdy v září 2013 jsem si koupila komiks, který jsem si ve finále ani nepřečetla. A audioknihy taky nepolosuchám. Naposled jsem poslouchala knihu 1984 kvůli referátu, který jsem zpracovávala do školy, protože ji neměly jako normální knihu. Byl to pro mě zajímavý zážitek, protože audioknihy jsem poslouchala jen, když jsem byla malá. Uvažuju, že bych si nějakou audioknihu pořídila, určitě je to takový odpočinek od neustálého čtení knih. Chtěla bych si pořídit audioknihu ke knize Muž jménem Ove. Slyšela jsem na ni jen samou chválu.
 6. Takové cíle si nedávám. Za prázdniny jsem přečetla 13 knih, a to mi ještě prázdniny nekončí, takže netuším kolik knih bych mohla tak za rok přečíst. Samozřejmě mezi knihy, které si chci přečíst se přimíchají i knihy, které budu muset číst kvůli škole.
 7. Mou vysněnou spoluprácí je spolupráce s nakladatelstvím Host, ale protože jsem slyšela, že většinou dávají k recnezi E-knihy, s kterými já mám problém a nemám je ráda, můj sen nejspíš zůstane nesplněný.
 8. To nevím, já nejsem moc plánovací typ člověka. Prostě si hodlám prázdniny až do konce naplno užít, a nejlepší je, že je budu mít díky vysoké škole až dok konce září. :-)
 9. Ano, existují takové knihy, které jsem dřív odložila a už nedočetla a nejsem na to pyšná. V poslední době jsem se naučila dočítat i knihy, které se mi v polovině nezamlouvají, a které bych dřív odložila. Mnohdy udělám správné rozhodnutí a kniha se mi nakonec líbí, i když jsem ji chtěla odložit. Takže já dávám šanci každé knize, kterou rozečtu.
 10. To se nedá říct jednoznačně. Já miluju všechny knihy, které vlastním, jsou to pro mě poklady. Ve výsledku já nedám dopustit na všechny knihy, které vlastním.


Otázky pro nominované:
 1. Jakou máš dnes náladu?
 2. Na co v poslední době nejvíc myslíš?
 3. Jaký vztah máš ke knihám?
 4. Kterou knihu jsi naposledy přečetl/a?
 5. Jak dlouho si vedeš blog a co tě k blogování přivedlo?
 6. Jsi spokojený/á s prázdninami 2014?
 7. V jakém znamení zvěrokruhu ses narodil/a?
 8. Kdy ses naposledy cítil/a šťastný/á?
 9. Jaké druhy blogů nejradši čteš?
 10. Co ti v poslední době udělalo největší radost?

Já si dovoluji nominovat: Em Zet, Vendy, Kane, nel-ly a Myanmar.

Sand nominované bloggerky zodpoví otázky, které jsem položila, udělalo by mi to ohormnou radost. :) A samozřejmě se nemusí tohoto tagu zúšastnit jen nomivané slečny, ale kdokoli z vás. :)

Zapojíte se také do tohoto TAGu nebo jste se ho už dokonce zúčastnili?

Infinity

Nové knižní úlovky číslo 2

15. srpna 2014 v 18:07 | Infinity |  Knihy a mé recenze
Vážně jsem naprosto nenapravitelná. Mám další TŘI nové knihy. Když já mám pro to vysvětlení. Smějící se V poslední době vycházejí jen samé skvosty, a tak se jim nedá odolat, prostě to se nedá zvládnout. A když čtu všechny možné knižní blogy a všude vidím měsícní chvástačky a ty nádherné knihy, při návštěvě knihkupectví jsem samozřejmě opět sáhla po mých nejvysněnějších titulech, které se teď krásně zabydlují v mé knihovničce. Smějící se

Za tento měsíc jsem zatím přečetla tři knihy, je to rozhodně mnohem slabší než můj čtecí výkon za měsíc minulý, ale aspoň si ty úžasné knížky více vychutnávám. Nejlepším čtecím zážitkem za měsíc srpen pro mě byla kniha Bílá jako sníh, rudá jako krev. Stále se ale nedokážu odhodlat k napsání recenze, protože si myslím, že v ní nedokážu vyjádřit všechny ty pocity, které z té knihy mám. Celkově mi přijde, že mám v poslední době respekt z psaní recenzí, je to podle mě složitá věc. Dokázat nevyspoilerovat to nejpodstatnější z knihy, zvládnout popsat všechny dojmy z knihy a to vše poskládat dohromady. Vím, že už pár recenzí za sebou mám, ale stále se nedokážu pořádně odhodlat, abych do toho šla znova. Měli jste i vy někdy takovou krizi? :D

Taky mě mrzí, že vydávám stále míň a míň článků. Slibuju, že se budu aspoň snažit zvýšit počet napsaných článků před nástupem do školy, protože po nástupu do školy budu opět řešit jen studium a nebude už zas skoro žádný čas na psaní článků. Mám v rozepsaných článcích jeden TAG, tak se tu snad brzy objeví. :-)

A teď už k těm novým knihám..


Z těchto nových ÚŽASNÝCH úlovků jsem začala číst jako první knihu Zůstaň se mnou a moc se mi líbí, má pouze 183 stran, takže přečtenou ji budu mít během chvilky. Moc se těším i na filmové zpracování, které jde v září do českých kin. :)

A Esej o tragédii!!! Tolik pochvalných recenzí jsem na tuto knihu četla, nemohu se dočkat, až si ji přečtu. Už jen ta obálka nemá jedinou chybičku. Nakladatelství HOST nikdy nezklame. Usmívající se

Statistická pravděpodobnost lásky na první pohled... Tahle knížka mě moc zaujala jak svou obálkou, názvem, tak kladnými ohlasy na ni. Zařadila jsem ji tedy mezi knihy MUST HAVE. Ale nejdřív jsem jí začala shánět po knihovnách, byla jsem asi ve třech a nikde nebyla k sehnání, tak jsem se rozčília a zašla si jí koupit, protože jsem bez ní už nadále nemohla žít. Smějící se A s radostí jsem zjistila, že ji v NEOLUXORU měli jen za 50 Kč.

Jaké nové knižní úlovky vlastníte vy? Pochlubte se.


Infinity

Nové knižní úlovky

7. srpna 2014 v 15:50 | Infinity |  Knihy a mé recenze
Protože jsem knihomol a návštěva knihkupectví pro mě většinou znamená opustit ji s taškou v ruce s aspoň jednou nakoupenou knihou, pochlubím se Vám s tím, co jsem si odnesla hezkého včera od Dobrovského.

A protože jsem sledovala internetové stránky Joty a věděla jsem, že Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti přijde se svým pokračováním u nás 6.8. s názvem Sirotčinec slečny Peregrinové Podivné město - Kniha druhá, s dostatečným předstihem jsem si přečetla první díl a musím říct, že jsem byla z knihy nadšená a nejspíš napíšu recenzi, až dočtu i knihu druhou, abych mohla srovnávat a psát o mých pocitech z obou knih. Takže tato kráska byla mnou zakoupena přímo v den jejího vydání na český trh.


Dále jsem si pořídila knihu, o které se mi snad už i zdálo, jak moc jsem ji chtěla. Smějící se Dlouho jsem okolo ní kroužila, odolávala jsem, ale nakonec to neskončilo jinak než její koupí. A začala jsem ji samozřejmě hned číst a hned z prvních pár stránek jsem naprosto unešená, jak jsem očekávala. Představuji Vám knihu s nádhernou obálkou a úžasným příběhem uvnitř: Bílá jako sníh, rudá jako krev.


A jako poslední jsou tu Nezbytné věci od Kinga, které jsem sice už dávno vlastnila, ale půjčila jsem je mému příteli a on si ji vzal k moři a tam se mu ta kniha naprosto zničila. Umíte si představit milovníka knih, kterému se poničí jeho oblíbená kniha... :D
Tak mi tedy přítel zakoupil novou, a ta se bude opět krásně vyjímat v mé milované knihovničce. Smějící se


Nakonec všechny úlovky pohromadě:


Infinity