Červen 2014

Můj historicky první unboxing

17. června 2014 v 23:09 | Infinity |  Knihy a mé recenze
Slavnostně prohlašuji, že toto je můj oficiálně první unboxing. Knihy si neobjednávám, vždycky je kupuji v kamenných obchodech, takže tohle je pro mě nová zkušenost. Na spoustě knižních blozích vídám různé unboxingy a vždycky mě takové články nebo videa zaujmou. Mám ráda to napětí, které panuje při rozbalování balíčků. Proto jsem se rozhodla tento článek na můj blog také zařadit.

Na facebookové stránce úžasného nakladatelství Host jsem nedávno narazila na perfektní akci s názvem Výhodné balíčky, kde se dají do konce června zakoupit balíčky plné zajímavých knih od různých světových spisovatelů s 40-50% slevou. Mně po důkladnějším výběru nejvíc zaujal balíček s názvem Případy inspektorky Malin Forsové od úspěšného spisovatele Monse Kallentofta.

Jsem na všechny čtyři knihy moc zvědavá a na četbu se nesmírně těším. Jak jsem pochopila, tak by na sebe měly jednotlivé knihy navazovat, a jedná se o "prvotřídní švédské krimi".


A šlo se rozbalovat...


Náhled do balíčku...

Spánek - recenze

1. června 2014 v 8:00 | Infinity |  Knihy a mé recenze
V poslední době opravdu hodně, hodně, hodně čtu. Za poslední měsíc jsem přečetla tolik knih, že byla pro mě těžká volba knihy, kterou si vyberu k recenzi. Moje volba padla na knihu Spánek od spisovatele Harukiho Murakamiho.

Autor: Haruki Murakami
Ilustrace: Kat Menschik
Žánr: Beletrie pro dospělé
Rok vydaní: 2013
Počet stran: 80
Nakladatelství: ODEON

Anotace: "Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát." - těmito slovy začíná povídka Harukiho Murakamiho, jejíž protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Žije s manželem a malým synem, dny mají stále stejný řád. Zaběhnutý stereotyp naruší hrdinčina patologická neschopnost spát. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru: noci nejprve tráví ve společnosti Anny Kareninové a sklenky brandy, posléze se ocitá ve světě, kde přestávají platit běžná pravidla.


Mé pocity z knihy

Když jsem Spánek zahlédla v knihovně, byl pro mě jasnou volbou. Jednu dobu jsem na knižních blozích četla spoustu recenzí na tuto knihu. Krásná obálka, zajímavý název. Moc jsem nevěděla, co očekávat, a navíc má pouhých 80 stran. Do četby jsem se s nadšením vrhla a příjemným překvapením byly pro mě nádherné ilustrace, kterými je samotný příběh protkán. Pokaždé jsem se nad těmi dokonalými ilustracemi pozastavila aspoň na 5 minut. Bylo to skvělé zpříjemnéní čtenářského požitku.Hlavní hrdinka se dostává do zvláštní situace. Už sedmnáct dní nemůže spát. Tato událost ji dostihne jedné noci, kdy se při údajné spánkové paralýze u nohou její postele zjeví tajemný muž. Od té doby nezamhouří oči a začne přemýšlet nad tím, jak zaplní volný čas, který se jí za celou noc nabízí. Je manželkou, matkou, ženou v domácnosti. Všímá si, že její život je plný stereotypů, které se jí naprosto příčí. Během probdělých nocí si dovoluje všechno, co by si jinak nedovolila. Přes den plní úlohu vzorné ženy v domácnosti, pracuje jako robot, zatímco v noci si čte, jezdí autem kdekoli po městě se ji zachce, cpe se čokoládou nebo se oddává dobré chuti brandy.

Tato kniha je náhled do životních stereotypů, které si nepřipouštíme, ale jsou všude kolem nás. Protože hlavní hrdinka knihy je ženou v domácnosti, má spousty času na to, aby přemýšlela nad tím, jak svůj život vlastně nesnáší. Každý den se těší, až bude moct být sama a užívat si celé noci, která je jen její, protože jednouduše neusne. Spánek je opravdu kniha k zamyšlení. Umíte si představit, že byste měli celých 8 hodin jen sami pro sebe, zatímco by všichni ostatní spali?

Mně Spánek uchvátil, je napsán naprosto geniálně a moc se mi líbila atmosféra celé knihy. Působí na mě zcela reálně, a zároveň je v ní něco nepopsatelně tajemného. Také nutí člověka hodně k zamyšlení. Autor nás díky různým myšlenkám a pocitům, které se v knize objevují nabádá k zamýšlení nad vlastním životem, zda bychom my sami náhodou nechtěli něco změnit.

Jediné, co mě moc nepotěšilo je otevřený konec. Vzbuzuje ve mně až moc otázek a já bych chtěla znát odpovědi. Vím, že nad knihou Spánek budu ještě dlouho přemýšlet. Je to ten typ příběhu, který ve mně bude ještě dlouho žít.

Konečné hodnocení

Spánek ode mě získavá 10 hvězdiček z 10. Líbil se mi originální námět a jsem si jistá, že od Harukiho Murakamiho si přečtu další knihy. Naprosto si mě svým stylem psaní získal.

Infinity