Květen 2014

Svět knihy 2014

19. května 2014 v 20:57 | Infinity |  Útržky z mého života
Dnešní článek bude věnovaný knižnímu bloggerskému srazu, který byl naprosto geniální, úžasný, perfektní, nepřekonatelný.


V sobotní ráno jsem se probudila se smíšenými pocity. Nevěděla jsem, jestli mám odvahu předstoupit před tolik lidí, které jsem znala jen z jejich blogů. Byla jsem opravud nervózní. Tušila jsem ale, že má nerovzita je zbytečná a že si tento sraz užiju. Nemýlila jsem se.
Na holešovickém Výstavišti jsem byla už v pátek a pořídila si několik knih. Kamarád, který tam se mnou byl, nedokázal uvěřit kolik knih si dokážu odnést domů. :-D Když ony byly všechny tak úžasné, já jsem je tam nemohla nechat. V sobotu odpoledne jsem se tedy rozhodla, že na Svět knihy vyrazím podruhé. Tentokrát jsem si prošla všechny stánky s knihami sama, a obdivovala tolik úžasných knih kolem mě. Koupila jsem si další 3 knihy, krásnou záložku a ulovila spousty letáčků a edičních plánů různých nakladatelství. S úsměvem na tváři a lehkou norvozitou jsem se vydala do kavárny Kumbál, kde se celý knižní sraz konal. Dorazila jsem o hodinu dřív, protože jsem nechtěla zažít ten pocit, kdy si nemáte kam sednout a vzniká jen chaos kolem. Myslela jsem si, že budu hodinku čekat než všichni dorazí na pátou hodinu, kdy byl sraz domluvený, ale na čtvrtou hodinu dorazila úžasná Rachel-Roo, která se mě ujala a naprosto mě okouzlila svou neskutečně milou a přátelskou povahou.

Velký Gatsby - recenze

3. května 2014 v 23:42 | Infinity |  Knihy a mé recenze
Autor: Francis Scott Fitzgerald
Rok vydání: 2011 (moderní překlad Velkého Gatsbyho)
Originální název: The Great Gatsby
Počet stran: 208
Žánr: román
Nakladatelství: Leda

Anotace: Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za "jazzový věk" a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity "ztracené generace", přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová pronikli v éře prohibice do těchto sfér každý po svém a tak se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké "nevinnosti". Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého "zeleného světla" - oné "šílené, vzrušující budoucnosti, která před námi rok za rokem ustupuje" - a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce. Fitzgeraldovo působivé zpracování meziválečné podoby amerického snu přinášíme v novém, moderním překladu.


Mé pocity z knihy


Kniha Velký Gatsby je zajímavá. Místy mě bavila, místy také ne. Protože se mi do rukou dostal moderní překlad, nemůžu přesně posoudit, jak vyzní originál v porovnání s tímto překladem. Musím říct, že na knize mě asi nejvíc zaujal popis života ztracené generace, luxusu a všelijakých večírků.
Také mě vtáhl do děje celého příběhu samotný pan Gatsby, který má spoustu tajemství, které postupně odhaluje vypravěči knihy Nickovi. Nick celou dobu je pozorovatelem všeho okolo Gatsbyho tajemného světa. Tomu jedinému Gatsby svěřuje své trápení, které je spojeno s jeho nehynoucí láskou k Daisy Buchananové a také mu svěří veškerá fakta o svém životě. Ale Daisy, ta si mě nezískala ani trochu, už od samého začátku jsem věděla, že nebude tak dokonalá, jak se celou dobu může zdát.

Jay Gatsby je tou nejzvláštnější literární postavou, s kterou jsem se v knihách snad kdy setkala. Líbilo se mi, že Nickovi neřekne vše popravdě už od začátku, ale že zpočátku ho balamutí a poskytuje mu nepravdivá fakta o sobě, aby si nezkazil svou pověst, kterou si získal před tehdejší smetánkou. Téměř každý večer se u něj, v jeho luxusním sídle konají nepřekonatelné večírky, je tedy společností oblíben, ale vznikají o něm také různé pomluvy, o kterých ani samotný čtenář netuší, zda jsou pravdivé či ne. Nejkouzelnější na něm však je ta jeho bezmezná zamilovanost do Daisy, udělal by pro ni vše na světě.

Pro mě nejvíce nenávdiěnou postavou knihy je Tom Buchanan, manžel Daisy, který svou ženu kontroluje, přitom on sám nežije příkladný život. Perfektně vykreslená postava naprostého zbabělce, tím je přesně Tom.


Byly momenty, kdy jsem knihu odkládala a vracela jsem se k ní až po několika hodinách a byly také momenty, kdy jsem se od ní nedokázala odtrhnout. Už delší dobu jsem si Velkého Gatsbyho chtěla přečíst, protože patří mezi americkou knižní klasiku, a ta mě zajímá. I když mám z knihy rozporuplné pocity, určitě ji doporučuji všem, kteří rádi čtou silné příběhy o lásce.Konečné hodnocení


Kniha Velký Gatsby ode mě získává 7 hvězdiček z 10. Důvodem jsou ty pasáže, kvůli kterým jsem knihu musela na nějakou chvíli odkládat. Ale jinak se jedná o velkolepou knihu, kterou doporučuji všem.

Více informací nalezenete na internetovému e-shopu http://www.popron.cz. Knihu si můžete pořídit ZDE.
A další knihy ze sekce Beletrie naleznete ZDE.


Infinity