Prosinec 2013

Žena lamželezo a polykač ohně - recenze

22. prosince 2013 v 23:39 | Infinity |  Knihy a mé recenze
Autor: Stanislav Beran
Rok vydání: 2013
Počet stran: 216
Žánr: Beletrie - sbírka povídek
Nakladatelství: HOST

Anotace: Po novele Hliněné dny se Stanislav Beran vrací s porcí povídek, žánrem, ve kterém je nejsilnější Scházíme se u stolu posetého drobky příběhů lidí účtujících s minulostí i se svými neúmyslnými a často nemilovanými rolemi, s lidmi těžce zápasícími s přítomností. Je možné trávit čekání na smrt vlastního dítěte nad křížovkou? Co spatří taxikář před gymnáziem? Má tetování duši? A má ji vysloužilý komunista, který ani nedýchá strachem, že neumře smířený a v pokoji?
Jsme i s těmi, kteří mají to štěstí, že ještě nemusejí litovat toho, co udělali, a bát se příštího dne. Ten může kromě obav přinést i odpuštění, protože jedním životem v této knize nic nekončí, ještě přijdou děti a děti jejich dětí… Má lidské tělo otištěné ve sněhu skutečně podobu anděla? Vejde se rybářská loď do hracího automatu? Může být srnec životu nebezpečný? A poslouchal by Louis Armstrong punk? Je tolik otázek s nesnadnou odpovědí…
Duši vnímavého čtenáře však jistě mohou zasáhnout silné příběhy s přesvědčivými dialogy, příběhy, v nichž poznáváme dnešek i sami sebe. Lze konstatovat, že oblíbená poloha carverovsko-balabánovského empatického vyprávění má v Beranovi důstojného pokračovatele.

Stanislav Beran

Stanislav Beran se narodil v roce 1977 v Jindřichově Hradci. Vystudoval gymnázium a poté absolvoval obor český jazyk a dějepis na UJEP v Ústí nad Labem. Debutoval básnickou sbírkou Zlodům. V součanosti pracuje ve farmaceutické firmě.

Moje pocity z knihy

Kniha Žena lamželezo a polykač ohně je výjimečná. Všimla jsem si, že v poslední době jsem četla spíš knížky zahraničních spisovatelů, a proto jsem ráda, že jsem měla tu možnost narazit na tak skvělou knihu a ještě od českého spisovatele. Tato kniha se skládá z několika povídek, které na sebe nenavazují a pojednávají o tom, jak to v životě chodí. Jsou tu příběhy o vztazích, o lidských povahách, vzpomínkách, které si lidi s sebou nesou celý život. Nic není přikrášleno, a tím si mě Žena lamželezo a polykač ohně naprosto získala.

Také se mi moc líbí, jaké spisovatel volil názvy povídek. Například: Dělej andělíčky, Disko Charlie, V nebi není nikdy noc, Loď, co vás vynese až do nebe a tak dále. Před začátkem nové povídky je vždycky ilustrační obrázek, který nám přiblíží atmosféru povídky. Jediné, co bych tu viděla jako něco negativního je to, že mě nezaujala poslední povídka, která byla v knize nejdelší. Řekla bych, že právě v ní byl děj zbytečně moc zamotný a ztrácela jsem se v časové lince. U jiných povídek jsem tento pocit rozhodně neměla.

Já osobně mám povídky moc ráda, proto jsem tuto knihu přečetla jedním dechem a vřele Vám ji všem doporučuji. Jestli nečekáte v knihách jen samé happy endy, Žena lamželezo a polykač ohně je rozhodně četba pro Vás.

Konečné hodnocení

Kniha Žena lamželezo a polykač ohně ode mě získává 9 hvězdiček z 10 a to z již zmíněných důvodů. Tato povídková kniha mi přijde jako ideální vánoční dárek, určitě tím uděláte radost Vaším blízkým, kteří si rádi přečtou kvalitní literaturu.

Na závěr bych chtěla poděkovat za recenzní výtisk knihy od internetového knihkupectví http://www.knihcentrum.cz
Knihu zakoupíte za 187 Kč ZDE.

Infinity